Drtivá většina zemí OECD schválila globální daň ve výši minimálně 15 procent

Drtivá většina zemí, které jednají o globální revizi přeshraničního zdanění nadnárodních společností, podpořila plány na zavedení nových pravidel pro zdanění globálních firem a schválili globální daňovou sazbu minimálně 15 procent.

Oznámila to ve čtvrtek po dvou dnech jednání Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Plán bude dokončen v říjnu

Přibližně 130 států a jurisdikcí se podepsalo pod globální daňovou reformu, která zajistí, aby nadnárodní společnosti platily svůj spravedlivý podíl na dani tam, kde podnikají.

„Podrobný plán zavedení daně spolu s ostatními otázkami bude dokončen do října 2021,“ uvádí se v prohlášení OECD, které podepsalo 130 ze 139 zemí a jurisdikcí zapojených do jednání.

OECD se sídlem v Paříži ve svém prohlášení uvedla, že globální daň na úrovni minimálně 15 procent z příjmu právnických osob, včetně amerických gigantů Google, Amazon, Facebook a Apple, by mohla ročně přinést další globální daňové příjmy ve výši přibližně 150 miliard USD (126 , 22 miliardy eur).

Dodala, že nová pravidla zdanění velkých nadnárodních společností povedou k přesunutí zdanění zisků ve výši více než 100 miliard USD do zemí, kde byly vygenerovány.

Dohodu by měli příští týden schválit ministrem financí zemí skupiny G20 na setkání v Benátkách.

Globální daň má ukončit závod o nejnižší daňovou sazbu

Formální dohoda v rámci OECD následuje po schválení návrhu na minimální globální daň skupinou nejbohatších států G7 minulý měsíc na summitu v Británii.

Americká ministryně financí Janet Yellenová tehdy prohlásila, že globální minimální daň ukončí závody o co nejnižší daňovou sazbu ve snaze přilákat obří nadnárodní firmy. Ty totiž vyhledávají jurisdikce s nízkými daněmi, jako jsou Irsko či britské Panenské ostrovy, kde si vytvoří centrály a odvádějí tam daň, ačkoli jejich zákazníci, provozu i řídící pracovníci jsou umístěni jinde.

Yellenová dnes přivítala podpis dohody a konstatovala, že je to šance vybudovat globální a domácí daňový systém, který umožní americkým pracovníkům a podnikům férově soutěžit a zvítězit ve světové ekonomice.

„Dnešní dohoda 130 zemí, které představují více než 90 procent globálního hrubého domácího produktu (HDP), je jasným znamením – závod o (daňové) dno je o krok blíže ke svému konci,“ prohlásila Yellenová.

I Německo už stihlo reagovat na podpis dohody a označilo ho za „kolosální krok k daňové spravedlnosti“.

Ale státy Evropské unie (EU) s nízkými daněmi, jako jsou Irsko a Maďarsko, odmítli podepsat dohodu. To zvýraznilo přetrvávající rozdíly v přístupu ke globální dani.

Get in Touch

Další články autora

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Víte, co je ETF obchodování?

V případě, že patříte k lidem, kteří se zatím na akciovém trhu příliš neorientují, budou se vám ETF jistě líbit. Co je to ETF obchodování a...

Víte, jak otevřít zabouchnuté dveře?

Zabouchly se vašemu sousedovi dveře, a ten teď na vás nešťastně zvoní, abyste mu půjčili něco, čím je otevře? Není důvod k vtípkům a smíchu,...

Reklama

Nejnovější články