Hybridní práce je špatnou zprávou pro naši planetu

Během Lockdown docházelo za prací méně lidí, méně se plýtvalo jídlem, protože se spíše organizovali pracovní akce on-line. Mnozí doufali, že přechod na práci na dálku prospěje pracovníkům i životnímu prostředí. Ale nemusí to tak být.

Ne každý si může dovolit mít doma kancelář, ani dodatečné poplatky za vytápění nebo internet. Nárůst rozsahu topení, či klimatizování domácností během dne ve srovnání s kancelářemi může znamenat, že práce na dálku je méně energeticky náročná. Nicméně výzkum zaměřený na administrativních pracovníků, kteří museli pracovat z domu během prvního zablokování v roce 2020, odhalil dva znepokojující trendy. Duplicitu kancelářského vybavení a poptávka po větším prostoru a větších domácnostech.

duplicita věcí
Rozhovory se 17-ti britskými domácnostmi vybranými podle jejich rozmanitého profesionálního zázemí, věku a velikosti odhalili, jak a proč někteří lidé přešli od práce při kuchyňských stolů a pohovkách k více kancelárskejšiemu vybavení. V očekávání, že blokování bude trvat několik týdnů, si koupili techniku ​​a nábytek, které se často přepravovaly po celém světě. Celosvětový prodej notebooků a stolních počítačů se od dubna do června 2020 zvýšil o 11,2%, přičemž bylo dodáno 72,3 milionu kusů. Prodeje monitorů se také zvýšily a webové kamery měli kvůli nárůstu poptávky výpadky prodeje. On-line vyhledávání kancelářských stolů a židlí se meziročně zvýšilo o 438%, respektive 300%.

Hybridní práce je špatnou zprávou pro naši planetu

Nákupy kancelářského vybavení a nábytku dosáhly vrcholu během prvního zablokování, ale poptávka pravděpodobně zůstane i nadále vysoký. Ve srovnání s rokem 2019 chce nyní pracovat z domu pětkrát více lidí. A vytváření kanceláří doma s novými židlemi, počítači, monitory, stoly a stojany podnítilo i touhu po větších domácnostech.

Poptávka po větších domácnostech
Výzkum odhalil, že práce z domova znamená, že více lidí chce mít dům s větší kuchyní, dodatečnými místnostmi, kanceláří, garáží a zahradou. Možná to byly trapné situace, když vás kolegové vašeho partnera viděli v domácím oblečení, které vedly nakonec k přehodnocení toho, co člověk doma potřebuje. Pocit ticha a soukromí se obvykle ztrácí, když je v místnosti více lidí. A přestože mnohé kanceláře jsou v zásadě otevřené co-workingové prostory, ukázalo se, že je obtížné pracovat v téže místnosti, pokud ve stejné místnosti dělá jinou práci i někdo další. Obzvláště při audio nebo video hovorech.

Hybridní práce je špatnou zprávou pro naši planetu

Od prvních výluk rostl prodej nemovitostí, většina těchto prodejů zahrnovala lidí stahujících se z měst na předměstí a na venkov, kde domy obvykle nabízejí více prostoru. To je bohužel špatná zpráva pro udržitelnost. Více domácího prostoru na osobu může zvýšit spotřebu energie a příměstské domácnosti mají zpravidla vyšší uhlíkové stopy. I lidé, kteří se mohli přestěhovat na venkov díky častější práci z domu, v konečném důsledku mají větší uhlíkovou stopu kvůli méně častému dojíždění, ale zato delšímu cestování.

možné dopady
Duplicita zařízení a současná potřeba vytápění a osvětlení v kancelářích a domácnostech, které vyplývají z rozdělení času mezi obě pracoviště, je neudržitelná.

I když některé pracoviště umožňovaly zaměstnancům vzít si své kancelářské zařízení domů během prvního uzamčení, potíže se získáním potřebného dovybavovania (webové kamery) a dlouhé čekací lhůty na kancelářské vybavení ukázaly, že většina z nich nedokázala adekvátně přerozdělit zdroje nebo podpůrných pracovníků. Firmy, které v současnosti redukují velikost svých kanceláří, musí se zajímat, kam přesně všechny ty věci směřují. Podle společnosti Canadian Interiors každoročně skončí v Kanadě a USA na skládkách více než 10 milionů tun odpadů z nábytku škodlivých pro životní prostředí. Mohly by odmítnout hybridní model a podpořit pouze práci doma nebo v kanceláři.

Hybridní model práce je stále ve vývoji. A proto by mohl být udržitelnější. To znamená vhodné politiky na podporu lidí stahujících se z měst a lepší orientace ve flexibilních pracovních podmínkách.

Get in Touch

Další články autora

Do Litoměřic na rodinnou dovolenou či na výlet

Litoměřice jsou město ležící na březích Labe. Těšit se můžete na spoustu zalesněných svahů Českého středohoří, tajuplnou přírodu, ale i přírodní zajímavosti. Dovolenou si...

Poznejte opály, jedinečné dílo přírody

Opál představuje jedinečný přírodní kámen, který je s pomocí moderních technologií mimořádně těžké napodobit. A jak se ho tedy podařilo vytvořit přírodě? Z chemického hlediska...

Tisk etiket je efektivní způsob, jak značit produkty!

Polygrafické samolepicí etikety se tisknou na papírový nebo filmový materiál, který má substrát a adhezivní základ. Takové produkty mohou mít jakýkoli tvar, rozměry, obsahovat...

Reklama

Nejnovější články