Ministři komentují schválený rozpočet, ne každý je spokojen

Ministři po čtvrtečním jednání vlády, během kterého schválili první návrh rozpočtu z dílny ministra financí Igora Matoviča (OĽaNO), novinářům prezentovali své postoje k schválenému znění příští rozpočtu. Zatímco vicepremiérka a ministryně pro investice Veronika Remišová (Za lidi) mluví o věcné diskusi, ministr dopravy a výstavby Andrej Doležal (Jsme rodina) s rozpočtem spokojen není a připomínky k Matovicova podmínkám pro schválení deficitu na úrovni 4,94% hrubého domácího produktu ( HDP) má i ministr práce Milan Krajniak (Jsme rodina).

Remišová ocenila konstruktivní a věcnost diskuse o rozpočtu a řekla, že koalice se v zásadě dohodla již v pondělí (11. 10.) během koaliční rady. „Diskuse byla velmi konstruktivní. V pondělí na koaliční řadě jsme se v zásadě dohodli, že do vlády půjde rozpočet s takovým deficitem. Zároveň jsme hovořili o dalších zákonech, které je třeba schválit,“ řekla ministryně a mezi těmito zákony vzpomněla výdajové limity, dluhovou brzdu a strop věku odchodu do důchodu. „Co bude předmětem dalších koaličních jednání,“ uzavřela ministryně.

Doležal konstatoval, že nemůže být spokojen s návrhem rozpočtu, který byl ve čtvrtek na vládě schválen. „Chtěli jsme více, myslím si, že i Slovensko si zaslouží víc,“ zdůraznil s tím, že se opět bude jen odkládat údržba železniční infrastruktury.

Krajniak po jednání vlády potvrdil, že ministr financí prosazuje své představy o podmínkách schvalování rozpočtu přijetím některých zákonů. „Já jsem to dnes okomentoval tak, že to, co chceme přijmout, musí být po dohodě všech partnerů,“ řekl Krajniak a dodal, že každý z koalice má nějaké představy a dokud Matovič s ministrem hospodářství Richardem Sulíkem (SaS) tyto představy deklarují jasně , Jsme rodina se zatím takto nevyjadřovala. Avšak očekává, že se brzy v kontextu důchodové reformy Jsme rodina bude muset jasně vymezit. Krajniak si umí představit kompromis, ovšem ten musí přijít ze všech stran. Řekl, že při rozpočtu nebylo podmínkou přijmout celou důchodovou reformu, šlo o její část.

„Otevřeně řeknu, co řekne asi každý ministr, s rozpočtem nejsem zcela spokojen. Přál bych si v kapitole více prostředků, hlavně na restrukturalizaci, kterou budeme muset udělat nejen na zemědělských platební agentuře, kde budeme pokračovat v transformaci i příští rok. Budeme restrukturalizovat a dělat organizační změnu i na Státní veterinární a potravinové správě SR. Těch rozvojových projektů, které nebudeme moci zrealizovat, je tedy několik. na druhé straně jsme si všichni vědomi odpovědnosti za veřejné finance, a proto rozpočet, který prošel dnes na vládě, považuji za dobrý, „doplnil ministr zemědělství Samuel Vlčany (kandidát OĽaNO).

Get in Touch

Další články autora

Novela zákona významně zkrátí lhůtu výstavby klíčových dálnic

Lhůta výstavby klíčových dálnic a rychlostních silnic by se mohla významně zkrátit, a to o několik měsíců. V případě určitých staveb io několik let....

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA klesl na pandemické minimum

Počet Američanů, kteří v uplynulém týdnu požádali o podporu v nezaměstnanosti, klesl pod 300.000 poprvé od počátečních dnů pandemie onemocnění COVID-19 a blíží se...

Procesy v SPF musí být nastaveny tak, aby občan byl na prvním místě

Procesy v Slovenské pozemkovém fondu (SPF) musí být nastaveny tak, aby "občan byl na prvním místě". Uvedl to Jan Marosz, který se s účinností...

Reklama

Nejnovější články