Problémy s cenami energií nebo se surovinami ohrožují všechny firmy

Na otázku, zda jsou mezi členy SOPK firmy, kterým hrozí podobný osud jako chemičce Duslo Šaľa, která tento týden oznámila omezení výroby na technické minimum, představitelé SOPK shodně odpověděli, že ohroženy jsou všechny společnosti.

„Členové SOPK tvoří asi 87% hrubého domácího produktu (HDP),“ zmínil místopředseda SOPK a ředitel holdingu Martimex se sídlem v Martině Július Kostolný. Zdražování energií se sice netýká jen velkých firem, někteří velcí spotřebitelé energií však stojí podle něj před zavřením fabrik. Pokud se tak opravdu stane, predikovaného hospodářský růst nebude.

Předseda SOPK Peter Mihók však upozornil i na sekundární dopady zastavení firem. „Na každou velkou firmu jsou navázány desítky, v některých případech i stovky subdodavatelů, jejichž když dříč – velká firma – zpomalí, tak mnozí nejen zpomalí, ale ani nebudou mít co dělat,“ řekl Mihók a jmenoval, že to by mělo na společnost sociální dopady, ale také vliv na rozpočet.

Kostolný jako představitel firem z oblasti strojírenství poznamenal, že zdražování energií, ale i nedostatek surovin pro firmy znamenají velký problém. Finanční problémy holdingu Martimex nenaznačil. „Ale jak jsem se bavil s malými firmami, zásoby mají tak na dva měsíce. A potom zavřou provozu, neboť nebudou mít zdroje na nákupy, platy zaměstnanců, jednoduše dojde k takovému omezení,“ dodal Kostolný.

Místopředseda SOPK a ředitel společnosti Siemens se sídlem v Bratislavě Vladimír Slezák zase připomněl problémy s čipy. „My jsme finančně zdravá firma, což však neznamená, že jsme na tom dobře,“ poznamenal a dodal, že peněz na účtech má sice firma dost, ale nemá čipy, které potřebuje pro výrobu prakticky čehokoliv. V tomto směru je podle něj svět „zvrácený“. Společnosti vyrábějící telefony totiž podle jeho slov mají čipů dost i do zásoby, přičemž tento vstup chybí právě firmám, které vyrábějí technologie pomáhající lidem žít.

Místopředseda SOPK a jednatel prešovské společnosti Elcom Miloslav Karaffa zase poznamenal, že firma, kterou zastupuje, má zatím čipů dost a žije ze zásob, které jí zbyly, když se trh zastavil. „Ale když potřebujeme čipy na jiná zařízení, tak dodací doba je okolo 54 týdnů a více, a to bez záruky,“ řekl Karaffa. Poznamenal však, že Elco pandemie pomohla, protože dodává počítače pro Chiranu a spolu s nimi i plicní ventilace. „Tam se nám objednávky späťnásobili okamžitě, my jsme to vyráběli už několik let, tak až teď se to dostalo na veřejnost, že na co je dobrá plicní ventilace nebo anestezie,“ dodal.

Jako uzavřel Kostolný, firmy své starosti například se sháněním drobných vstupů potřebných pro výrobu zvládnou, ale potřebovali by, aby vláda přijala opatření ke zmírnění negativních dopadů na ekonomiku a podnikatelskou sféru. „Protože, pokud se tak nestane, tak my opravdu můžeme čelit do konce roku vážným problémem,“ řekl Kostolný. Na příkladu MARTIMEX ilustroval, že on už podepsal smlouvy na dodávku elektrické energie ještě před dvěma měsíci, protože se inspiroval rakouskými a německými firmami, které tyto problémy předvídaly. Považuje to však za výjimku a problém si žádá řešení i ze strany vlády.

Get in Touch

Další články autora

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Víte, co je ETF obchodování?

V případě, že patříte k lidem, kteří se zatím na akciovém trhu příliš neorientují, budou se vám ETF jistě líbit. Co je to ETF obchodování a...

Víte, jak otevřít zabouchnuté dveře?

Zabouchly se vašemu sousedovi dveře, a ten teď na vás nešťastně zvoní, abyste mu půjčili něco, čím je otevře? Není důvod k vtípkům a smíchu,...

Reklama

Nejnovější články