Tento rozpočet je rozpočtem rozvoje a stability

Návrh rozpočtu na příští rok je podle předsedy vlády Eduarda Hegera (OĽaNO) rozpočtem rozvoje a stability. Uvedl to na čtvrteční tiskové konferenci. „Ještě stále jsme v pandemii a musí tam být rezervy na potřeby, které může přinést. Zároveň víme, že budeme realizovat plán obnovy a s tím je důležité udělat reformy,“ řekl Heger.

Zároveň apeloval na občany, odborářů a firmy, aby se snažili pochopit potřebu dlouhodobé udržitelnosti. „Nejsme vláda, která bude lidem slibovat’holubov na streche‘. Vyžadujeme kvalitnější data, abychom se uměli občanům podívat do očí a říct jim s jistotou, že peníze, které poslali do státní kasy, používáme a investujeme nejlepším způsobem,“ pokračoval Heger. Také poděkoval všem partnerům za konstruktivní diskusi.

Ministr financí SR Igor Matovič (OĽaNO) poznamenal, že když Heger přišel na Ministerstvo financí (MF) SR, tak byly krátce od toho, aby neměly na vyplácení důchodů. „V takovém stavu nám odevzdal Pellegrini řízení veřejných financí,“ konstatoval Matovič. Podle něj je rozpočet zodpovědný i v tom, jak snižuje deficit. „Odpovědný je vůči jednotlivým resortem, oblastem, které se z rozpočtu financují,“ řekl.

Matovič vyzval koaličních partnerů, aby byli zodpovědní. „Abychom ukázali, že zadostučinit veřejnému slibu, který jsme lidem dali. Že přijmeme ústavní změny o výdajových stropech, o dluhové brzdě, ústavní změnu o důchodech, kterou zagarantujeme do budoucna, že nepřijdeme do situace, že najednou na ty důchody nebude,“ prohlásil.

Připomněl, že dal veřejný příslib koaličním partnerům, že obhájí před Evropskou komisí navýšení deficitu na 4,94%. „Tím pádem nám vznikne přibližně 504 milionů eur, které mohou ministři použít k řešení svých priorit, které považují za nezbytné,“ pokračoval.

Pro státního tajemníka MF SR Marcela Klimek je rozpočet zodpovědný, pečlivý a prorůstový. „Odpovědný je proto, že nakládá velmi efektivně s penězi daňových poplatníků. Snížení deficitu o polovinu je historickým krokem,“ mluvil Klimek. Pečlivý je proto, že má 770-milionovou rezervu pro případy přesahů pandemie nového koronavirus do příštího roku, a na druhé straně nabízí nejvyšší růst výdajů ve zdravotnictví. Prorůstový je podle něj z hlediska investic.

„Příští rok budou mít subjekty veřejné správy k dispozici téměř šest miliard eur na investice, což je v porovnání s průměrem uplynulých let o polovinu více. Takže to je přesně to, co potřebujeme. Východisko z pandemické krize a růst, který Slovensko potřebuje na to , aby se nakoplo do budoucích let, „komentoval Klimek.

Matovič také konstatoval, že se „zlomyslně“ šíří narativní, že vláda nechce zvyšovat platy zdravotníků. Poukázal na to, že v rozpočtu je vyčleněno 91 milionů EUR na růst jejich platů. Klimek zároveň poukázal na nástup třetí vlny pandemie. Pokud nebude mít výrazné důsledky a bude se poskytovat více péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění, tak se podle jeho slov uvolní finance pro zdravotní pojišťovny a poskytovatele zdravotní péče ze zavázaných 232 milionů eur. „Buď bude poskytnuta zdravotní péče a bude uhrazena, nebo nebude poskytnuta a tehdy není co hradit,“ dodal Klimek.

Get in Touch

Další články autora

4 věci, na které byste si měli dát pozor před podpisem smlouvy o půjčce

Půjčení si peněz není v dnešní době vůbec nic těžkého. Základem každé půjčky je ale smlouva, kterou vy jako dlužník podepíšete se svým věřitelem. Existuje...

Jak rychle získám peníze z půjčky? Můžu spoléhat na okamžitý převod?

Rychlost je u úvěrů mnohdy klíčová. Ne u všech společností je však optimální. Mnohdy vyřízení trvá poměrně dost dlouho a dokáže se ještě i...

Do Litoměřic na rodinnou dovolenou či na výlet

Litoměřice jsou město ležící na březích Labe. Těšit se můžete na spoustu zalesněných svahů Českého středohoří, tajuplnou přírodu, ale i přírodní zajímavosti. Dovolenou si...

Reklama

Nejnovější články