Inflace v eurozóně může překonat očekávání, varuje K. Knot

Inflace v eurozóně může v krátce a střednědobém horizontu překonat očekávání, uvedl člen Rady guvernérů Evropské centrální banky Klaas Knot. Tento výhled pro růst cen je podle něj dostatečným důvodem k ukončení nouzového programu nákupů dluhopisů Peppas v březnu 2022.

Inflace se letos prudce zrychlila. Přispělo k tomu několik jednorázových faktorů, ale několik pozorovatelů a odborníků, včetně odborníků Mezinárodního měnového fondu (MMF), v nedávné době varuje, že zvýšená inflace může trvat déle, než se předpokládalo.

Inflační rizika směřují podle knotů nahoru. Riziko dalšího zrychlení růstu cen v „krátce a dlouhodobém horizontu souvisejí především s vytrvalejšími problémy na straně nabídky a silnější domácí dynamikou zvyšování mezd a cen“, uvedl guvernér nizozemské centrální banky.

Podle knotu, který patří v Radě guvernérů ECB mezi jestřábů, i pokud se tato rizika nematerializujú, samotný základní scénář ECB ospravedlňuje ukončení nouzového pandemického programu nákupů aktiv Peppas v objemu 1,85 bilionu eur.

Knotu však neznepokojuje dlouhodobý inflační výhled a odmítl obavy, že růst cen se může dostat zpod kontroly. Poukázal na to, že inflační výhled se vrátil do normálu a tržní inflační očekávání počítají s růstem cen, který je v souladu s dvouprocentním cílem ECB. Podle Knot je tento vývoj pozitivní. „Po dlouhém období nezdarů a deflačních rizik jsou to dobré zprávy“.

Tempo růstu spotřebitelských cen se v uplynulých deseti letech většinou pohybovalo pod inflačním cílem ECB, a to i přes bezprecedentním stimulem, včetně programu nákupu aktiv, levných úvěrů pro banky a negativních úrokových sazeb.

Podle základního scénáře ECB se inflace v eurozóně do konce roku zvýší na 4%, a pak během roku 2022 opět klesne pod cílové dvě procenta.

Get in Touch

Další články autora

Do Litoměřic na rodinnou dovolenou či na výlet

Litoměřice jsou město ležící na březích Labe. Těšit se můžete na spoustu zalesněných svahů Českého středohoří, tajuplnou přírodu, ale i přírodní zajímavosti. Dovolenou si...

Poznejte opály, jedinečné dílo přírody

Opál představuje jedinečný přírodní kámen, který je s pomocí moderních technologií mimořádně těžké napodobit. A jak se ho tedy podařilo vytvořit přírodě? Z chemického hlediska...

Tisk etiket je efektivní způsob, jak značit produkty!

Polygrafické samolepicí etikety se tisknou na papírový nebo filmový materiál, který má substrát a adhezivní základ. Takové produkty mohou mít jakýkoli tvar, rozměry, obsahovat...

Reklama

Nejnovější články