Inflace v eurozóně může překonat očekávání, varuje K. Knot

Inflace v eurozóně může v krátce a střednědobém horizontu překonat očekávání, uvedl člen Rady guvernérů Evropské centrální banky Klaas Knot. Tento výhled pro růst cen je podle něj dostatečným důvodem k ukončení nouzového programu nákupů dluhopisů Peppas v březnu 2022.

Inflace se letos prudce zrychlila. Přispělo k tomu několik jednorázových faktorů, ale několik pozorovatelů a odborníků, včetně odborníků Mezinárodního měnového fondu (MMF), v nedávné době varuje, že zvýšená inflace může trvat déle, než se předpokládalo.

Inflační rizika směřují podle knotů nahoru. Riziko dalšího zrychlení růstu cen v „krátce a dlouhodobém horizontu souvisejí především s vytrvalejšími problémy na straně nabídky a silnější domácí dynamikou zvyšování mezd a cen“, uvedl guvernér nizozemské centrální banky.

Podle knotu, který patří v Radě guvernérů ECB mezi jestřábů, i pokud se tato rizika nematerializujú, samotný základní scénář ECB ospravedlňuje ukončení nouzového pandemického programu nákupů aktiv Peppas v objemu 1,85 bilionu eur.

Knotu však neznepokojuje dlouhodobý inflační výhled a odmítl obavy, že růst cen se může dostat zpod kontroly. Poukázal na to, že inflační výhled se vrátil do normálu a tržní inflační očekávání počítají s růstem cen, který je v souladu s dvouprocentním cílem ECB. Podle Knot je tento vývoj pozitivní. „Po dlouhém období nezdarů a deflačních rizik jsou to dobré zprávy“.

Tempo růstu spotřebitelských cen se v uplynulých deseti letech většinou pohybovalo pod inflačním cílem ECB, a to i přes bezprecedentním stimulem, včetně programu nákupu aktiv, levných úvěrů pro banky a negativních úrokových sazeb.

Podle základního scénáře ECB se inflace v eurozóně do konce roku zvýší na 4%, a pak během roku 2022 opět klesne pod cílové dvě procenta.

Get in Touch

Další články autora

Novela zákona významně zkrátí lhůtu výstavby klíčových dálnic

Lhůta výstavby klíčových dálnic a rychlostních silnic by se mohla významně zkrátit, a to o několik měsíců. V případě určitých staveb io několik let....

Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA klesl na pandemické minimum

Počet Američanů, kteří v uplynulém týdnu požádali o podporu v nezaměstnanosti, klesl pod 300.000 poprvé od počátečních dnů pandemie onemocnění COVID-19 a blíží se...

Procesy v SPF musí být nastaveny tak, aby občan byl na prvním místě

Procesy v Slovenské pozemkovém fondu (SPF) musí být nastaveny tak, aby "občan byl na prvním místě". Uvedl to Jan Marosz, který se s účinností...

Reklama

Nejnovější články