4 věci, na které byste si měli dát pozor před podpisem smlouvy o půjčce

Půjčení si peněz není v dnešní době vůbec nic těžkého. Základem každé půjčky je ale smlouva, kterou vy jako dlužník podepíšete se svým věřitelem. Existuje pár kroků, podle kterých si můžete ověřit spolehlivost svého věřitele a vhodnost podmínek půjčky, a to ještě před podpisem smlouvy.

1. Prověřte si poskytovatele

První krok, který byste měli udělat, je prověřit si poskytovatele. Pátrejte především po jeho licenci od České národní banky, bez níž žádné úvěrové produkty poskytovat nesmí. Nespoléhejte se ale jen na to, co uvádí na svém webu či v reklamě. Podívejte se především na stránky ČNB, kde najdete seznam všech držitelů platné licence.

2. Co je psáno, to je dáno

Smlouva musí obsahovat určité body, bez nichž by nebyla platná. V první řadě sem patří ty základní, jako údaje o dlužníkovi a o poskytovateli, výše půjčky, výše splátky a úroku, typ splácení, práva a povinnosti věřitele a dlužníka a nakonec také datum a místo sjednání a podpisy obou stran. Ověřte si, že jsou všechny údaje naprosto úplné a správné.

Jsou ale i další věci, na které byste se měli zaměřit. Zkontrolujte si, že kromě již zmíněných bodů zvládnete najít i body jako například datum celkové splatnosti půjčky, přesný termín s výší splátek, RPSN a především všechny poplatky a sankce například za opožděnou splátku, podmínky předčasného splacení atd.

Smlouvu se všemi dodatky si řádně a v klidu prostudujte a pokud v ní něco důležitého nenajdete, požádejte o její přepracování. Nikdy nespoléhejte na to, co vám poskytovatel slíbí pouze ústně.

V případě, že některým částem smlouvy nerozumíte, nechte si je řádně vysvětlit. Jakmile ji totiž podepíšete a akceptujete, není cesty zpět a musíte ji dodržet.

3. Pozor na revolving

U půjček existují dva typy ukončení. U jednoho typu splacením půjčky smlouva zaniká a končí. Existuje ale i proces známý jako revolving. U těchto revolvingových úvěrů dojde k následnému automatickému obnovení smlouvy. Můžete tedy úvěr čerpat znovu. To má samozřejmě spoustu výhod, nemusíte totiž žádat o novou půjčku a tuto si můžete nechat třeba jako rezervu. Pozor ale na poplatky s tím spojené.

Zajímejte se tedy, co se se smlouvou stane po splacení půjčky. Pokud o revolving nestojíte, vyžádejte si požadovaný druh půjčky. Pokud ho ale uvítáte, důkladně se seznamte se všemi jeho podmínkami.

4. Smlouva není kniha

V případě, že předmětem vaší dohody má být nějaká krátkodobá půjčka, jako je třeba půjčka ihned, pak by vaše smlouva neměla mít rozsah o několika desítkách stran. Tyto jednoduché půjčky zaberou většinou kolem dvou až tří stránek. Pokud by se vám dostala do rukou složka s několika velice hustě popsanými stranami, hrozí, že by se mezi nimi mohly nacházet nějaké nekalosti. V tuto chvíli raději smlouvu podepsat odmítněte a poohlédněte se jinde.

Výjimkou jsou půjčky podobného typu jako je hypotéka, kdy rozsah smlouvy ovlivňuje nutnost upřesnit, na co zapůjčené peníze využijete.

Get in Touch

Další články autora

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Víte, co je ETF obchodování?

V případě, že patříte k lidem, kteří se zatím na akciovém trhu příliš neorientují, budou se vám ETF jistě líbit. Co je to ETF obchodování a...

Víte, jak otevřít zabouchnuté dveře?

Zabouchly se vašemu sousedovi dveře, a ten teď na vás nešťastně zvoní, abyste mu půjčili něco, čím je otevře? Není důvod k vtípkům a smíchu,...

Reklama

Nejnovější články