Poslanci se sejdou opět v úterý, čeká je více než 80-bodový program

Změna způsobu výběru policejního prezidenta, reforma národních parků, sjednocení trvání tzv. volebního moratoria, omezení používání jedno- a dvoucentových mincí, ale i bezpečnost cyklistů na cestách či prodloužení možnosti získat zprostředkovatelský bonus za očkování blízké osoby proti onemocnění COVID-19. To jsou témata, kterými by se měli zabývat poslanci Národní rady (NR) SR na 48. schůzi Národní rady (NR) SR. Její začátek je plánován na úterý 19. října o 13:00.

Posílení kompetencí ministra vnitra při jmenování a odvolávání prezidenta Policejního sboru (PZ) a ředitele úřadu inspekční služby (UIS) předložili koaliční poslanci. Odvolat šéfa policie i inspekce by mohlo být podle jejich návrhu možné i bez udání důvodu. Vyplývá to z novely zákona o státní službě příslušníků PZ, Slovenské informační služby, Sboru vězeňské a justiční stráže SR a Železniční policie.

Na schůzi by měly zákonodárci definitivně vyjádřit k novele zákona o ochraně přírody, která předpokládá přesun zprávy státních pozemků v národních parcích pod Státní ochranu přírody (ŠOP) SR. Rozhodnout by měli io výstavbě státních nájemních bytů či o novele zákona o státním občanství, která hovoří o zmírnění podmínek ztráty slovenského občanství po přijetí občanství jiného státu. V druhém čtení je i návrh zákona o pomoci těhotným ženám, kterým hodlají poslanci z klubů OĽaNO a Jsme rodina vytvořit podpůrná opatření pro ženu svažující potrat.

V zkráceném legislativním řízení by se měli poslanci věnovat vládní novele zákona o některých mimořádných opatřeních ve finanční oblasti v souvislosti se šířením onemocnění COVID-19. Cílem je prodloužení možnosti získat zprostředkovatelský bonus za očkování blízké osoby proti onemocnění COVID-19 do konce roku. Návrh hovoří io možnosti vyplacení náhradní očkovací prémie z důvodů „hodných osobitého zřetele“.

V prvním čtení by se měli poslanci zabývat například změnami v zákoně o podmínkách výkonu volebního práva, která se mají dotýkat již příštím voleb do orgánů samospráv obcí a orgánů samosprávných krajů. Novela hovoří o úpravě pravidel vedení volební kampaně či o sjednocení trvání tzv. volebního moratoria na 48 hodin před dnem hlasování. Předvolební průzkumy by se tedy mohly zveřejňovat i tři dny před volbami.

Poslanci Směru-SD přišli s návrhem na zachování sídla Slovenského vodohospodářského podniku (SVP) v Banské Štiavnici. Předložili novelu tzv. vodního zákona. Zároveň chtějí stanovit 30. září jako Den mnichovské zrady.

Nezařazený Tomáš Valášek navrhuje zrušit finanční znevýhodnění žen, které porodí další dítě dříve, než starší dítě dosáhne tři roky, a zároveň během čerpání rodičovské dovolené mají příjem z kratšího pracovního úvazku.

Koaliční poslanci chtějí mj upravit financování soukromých i církevních škol, aby se odstranilo nerovné postavení jejich zřizovatelů v porovnání se zakladateli škol v působnosti obcí a samosprávných krajů, jde-li o přerozdělování podílových daní. Na programu jednání i další změny v oblasti školství.

Get in Touch

Další články autora

Víte, jak otevřít zabouchnuté dveře?

Zabouchly se vašemu sousedovi dveře, a ten teď na vás nešťastně zvoní, abyste mu půjčili něco, čím je otevře? Není důvod k vtípkům a smíchu,...

Prodej firmy: Vyhněte se starostem s formalitami a nástrahami prodeje

Prodat zavedenou firmu není jen tak. Mnohdy jde však o jediné řešení. Pokud vás čeká prodej, neváhejte se obrátit na profesionály. Ti vás totiž...

4 věci, na které byste si měli dát pozor před podpisem smlouvy o půjčce

Půjčení si peněz není v dnešní době vůbec nic těžkého. Základem každé půjčky je ale smlouva, kterou vy jako dlužník podepíšete se svým věřitelem. Existuje...

Reklama

Nejnovější články