Poznejte opály, jedinečné dílo přírody

Opál představuje jedinečný přírodní kámen, který je s pomocí moderních technologií mimořádně těžké napodobit. A jak se ho tedy podařilo vytvořit přírodě?

Z chemického hlediska se jedná o hydrogel. Ten se může vyznačovat různým obsahem vody. Většinou to bývá 1 až 3 hmotnostní procenta. Nicméně v některých případech mohou opály obsahovat až 20 procent vody.

Jedinečná hra barev je potom dílem tzv. světelné interference, která vzniká na rozhraní mikroskopických vrstviček kuliček. Tomuto jevu se taktéž říká opalizace.

Jak přesně opál vznikl, o tom se dodnes přou různé vědecké kapacity. Předpokládá se, že na počátku stojí křemičitany. Pro vznik opálu je následně zapotřebí vysokých teplot a tlaku. Tyto křemeny mohou pocházet ze zdrojů organických i anorganických.

Křemičitá složka je následně v alkalickém prostředí rozpuštěna. Pokud se prostředí přemění na kyselé a současně dojde ke snížení tlaku, vede to ke srážení křemene právě v podobě opálu.

Chcete se dozvědět více o dalších zajímavostech či o špercích? Mrkněte na náš blog.

Předchozí článekTisk etiket je efektivní způsob, jak značit produkty!
Další článekDo Litoměřic na rodinnou dovolenou či na výlet

Get in Touch

Další články autora

Do Litoměřic na rodinnou dovolenou či na výlet

Litoměřice jsou město ležící na březích Labe. Těšit se můžete na spoustu zalesněných svahů Českého středohoří, tajuplnou přírodu, ale i přírodní zajímavosti. Dovolenou si...

Poznejte opály, jedinečné dílo přírody

Opál představuje jedinečný přírodní kámen, který je s pomocí moderních technologií mimořádně těžké napodobit. A jak se ho tedy podařilo vytvořit přírodě? Z chemického hlediska...

Tisk etiket je efektivní způsob, jak značit produkty!

Polygrafické samolepicí etikety se tisknou na papírový nebo filmový materiál, který má substrát a adhezivní základ. Takové produkty mohou mít jakýkoli tvar, rozměry, obsahovat...

Reklama

Nejnovější články