Poznejte opály, jedinečné dílo přírody

Opál představuje jedinečný přírodní kámen, který je s pomocí moderních technologií mimořádně těžké napodobit. A jak se ho tedy podařilo vytvořit přírodě?

Z chemického hlediska se jedná o hydrogel. Ten se může vyznačovat různým obsahem vody. Většinou to bývá 1 až 3 hmotnostní procenta. Nicméně v některých případech mohou opály obsahovat až 20 procent vody.

Jedinečná hra barev je potom dílem tzv. světelné interference, která vzniká na rozhraní mikroskopických vrstviček kuliček. Tomuto jevu se taktéž říká opalizace.

Jak přesně opál vznikl, o tom se dodnes přou různé vědecké kapacity. Předpokládá se, že na počátku stojí křemičitany. Pro vznik opálu je následně zapotřebí vysokých teplot a tlaku. Tyto křemeny mohou pocházet ze zdrojů organických i anorganických.

Křemičitá složka je následně v alkalickém prostředí rozpuštěna. Pokud se prostředí přemění na kyselé a současně dojde ke snížení tlaku, vede to ke srážení křemene právě v podobě opálu.

Chcete se dozvědět více o dalších zajímavostech či o špercích? Mrkněte na náš blog.

Předchozí článekTisk etiket je efektivní způsob, jak značit produkty!
Další článekDo Litoměřic na rodinnou dovolenou či na výlet

Get in Touch

Další články autora

Víte, jak otevřít zabouchnuté dveře?

Zabouchly se vašemu sousedovi dveře, a ten teď na vás nešťastně zvoní, abyste mu půjčili něco, čím je otevře? Není důvod k vtípkům a smíchu,...

Prodej firmy: Vyhněte se starostem s formalitami a nástrahami prodeje

Prodat zavedenou firmu není jen tak. Mnohdy jde však o jediné řešení. Pokud vás čeká prodej, neváhejte se obrátit na profesionály. Ti vás totiž...

4 věci, na které byste si měli dát pozor před podpisem smlouvy o půjčce

Půjčení si peněz není v dnešní době vůbec nic těžkého. Základem každé půjčky je ale smlouva, kterou vy jako dlužník podepíšete se svým věřitelem. Existuje...

Reklama

Nejnovější články