Inflace v eurozóně může překonat očekávání

Inflace v eurozóně může v krátce a střednědobém horizontu překonat očekávání, uvedl člen Rady guvernérů Evropské centrální banky Klaas Knot. Tento výhled pro růst cen je podle něj dostatečným důvodem k ukončení nouzového programu nákupů dluhopisů Peppas v březnu 2022.

Inflace se letos prudce zrychlila. Přispělo k tomu několik jednorázových faktorů, ale několik pozorovatelů a odborníků, včetně odborníků Mezinárodního měnového fondu (MMF), v nedávné době varuje, že zvýšená inflace může trvat déle, než se předpokládalo.

Inflační rizika směřují podle knotů nahoru. Riziko dalšího zrychlení růstu cen v „krátce a dlouhodobém horizontu souvisejí především s vytrvalejšími problémy na straně nabídky a silnější domácí dynamikou zvyšování mezd a cen“, uvedl guvernér nizozemské centrální banky.

Podle knotu, který patří v Radě guvernérů ECB mezi jestřábů, i pokud se tato rizika nematerializujú, samotný základní scénář ECB ospravedlňuje ukončení nouzového pandemického programu nákupů aktiv Peppas v objemu 1,85 bilionu eur.

Knotu však neznepokojuje dlouhodobý inflační výhled a odmítl obavy, že růst cen se může dostat zpod kontroly. Poukázal na to, že inflační výhled se vrátil do normálu a tržní inflační očekávání počítají s růstem cen, který je v souladu s dvouprocentním cílem ECB. Podle Knot je tento vývoj pozitivní. „Po dlouhém období nezdarů a deflačních rizik jsou to dobré zprávy“.

Tempo růstu spotřebitelských cen se v uplynulých deseti letech většinou pohybovalo pod inflačním cílem ECB, a to i přes bezprecedentním stimulem, včetně programu nákupu aktiv, levných úvěrů pro banky a negativních úrokových sazeb.

Podle základního scénáře ECB se inflace v eurozóně do konce roku zvýší na 4%, a pak během roku 2022 opět klesne pod cílové dvě procenta.

Get in Touch

Další články autora

Víte, jak otevřít zabouchnuté dveře?

Zabouchly se vašemu sousedovi dveře, a ten teď na vás nešťastně zvoní, abyste mu půjčili něco, čím je otevře? Není důvod k vtípkům a smíchu,...

Prodej firmy: Vyhněte se starostem s formalitami a nástrahami prodeje

Prodat zavedenou firmu není jen tak. Mnohdy jde však o jediné řešení. Pokud vás čeká prodej, neváhejte se obrátit na profesionály. Ti vás totiž...

4 věci, na které byste si měli dát pozor před podpisem smlouvy o půjčce

Půjčení si peněz není v dnešní době vůbec nic těžkého. Základem každé půjčky je ale smlouva, kterou vy jako dlužník podepíšete se svým věřitelem. Existuje...

Reklama

Nejnovější články